Films
July 16 – 2026
Twee unieke voorpremières in Leeuwarden tijdens eerste editie Bajes Buitenbios
Het programma van de eerste editie van de Bajes Buitenbios in Leeuwarden is compleet en bevat twee exclusieve voorpremières. Van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus verandert de binnenplaats van de historische Blokhuispoort in een zomerse openluchtbioscoop met plek voor 600 bezoekers. De kaartverkoop start op donderdag 16 juli om 12.00 uur.
Vier zomeravonden, vier uiteenlopende films
De Bajes Buitenbios opent op woensdag 19 augustus met The Kidnapping of a President (Samuli Valkama, 2026), een zwarte komedie over het absurde en waargebeurde verhaal van een extreemrechtse groepering die, in het jaar 1930, de Finse president wil ontvoeren. De vertoning van deze film in de Bajes Buitenbios is zeer exclusief: de film verschijnt pas officieel in september 2026.
Op donderdag 20 augustus volgt Sunny Dancer (George Jaques, 2026), een Britse coming-of-agefilm van een bijzonder talentvolle, slechts 24-jarige regisseur, vol humor, kalverliefde en onverwachte vriendschappen, die op een speelse en grappige manier in potentie loodzware thema’s aanpakt.
Vrijdag 21 augustus staat The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (Stephan Elliott, 1994) op het programma, de iconische cultklassieker waarin twee dragqueens en een transvrouw met hun kleurrijke bus door de Australische outback reizen. Flamboyant en vol optimisme: de ideale film om in een buitensetting te kijken.
Op zaterdag 22 augustus sluit de Bajes Buitenbios af met Juste une illusion (Olivier Nakache en Eric Toledano, 2026), een hartverwarmende, energieke en muzikale Franse komedie over die intense levensfase waarin alles mogelijk lijkt en waarin de droom om de wereld te veranderen nog geen illusie is. Ook deze film verschijnt officieel pas in september van dit jaar, wat de voorpremière in Leeuwarden deze zomer speciaal maakt.
Toegankelijk voor internationaal publiek
De eerste drie filmavonden zijn ook toegankelijk voor internationaal publiek, doordat de films Engelstalig zijn (en Nederlands ondertiteld) of Engels ondertiteld. Daarmee richt de Bajes Buitenbios zich nadrukkelijk op zowel inwoners van Leeuwarden als op internationale studenten en bezoekers.
Zomeravond in de openlucht
Iedere avond opent de Bajes Buitenbios om 20.00 uur haar deuren. Zodra het donker wordt, tussen ongeveer 21.00 en 21.15 uur, start het filmprogramma. Op woensdag en donderdag wordt de hoofdfilm voorafgegaan door een aantal trailers. Op vrijdag en zaterdag begint de avond met een korte film van een regionale maker, waarna de hoofdfilm volgt.
De Bajes Buitenbios is het eerste gezamenlijke evenement van filmhuis Slieker en het Noordelijk Film Festival, beide onderdeel van Stichting Film in Friesland. De combinatie van de historische Blokhuispoort, een warme zomeravond en een verrassend filmprogramma maakt iedere avond tot een bijzondere filmervaring. Voorafgaand aan en na afloop van de films is er volop ruimte om te genieten van de sfeer op de binnenplaats en de horeca in de Blokhuispoort.
Kaartverkoop
Meer informatie over het volledige programma en praktische informatie is te vinden op bajesbuitenbios.nl. Via diezelfde website start op donderdag 16 juli om 12.00 uur de kaartverkoop voor alle films.
Partners en sponsoren
De Bajes Buitenbios wordt mogelijk gemaakt door Stichting Film in Friesland, Noordelijk Film Festival, Slieker, De Blokhuispoort, Boei, Proefverlof, Gemeente Leeuwarden, Parkeergarages Leeuwarden, Haan Reclamewerk, Van der Eems, Omrin, Hotel Vie Via en Alibi Hostel.
Beeld: still uit de film The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert, te zien op vrijdagavond 21 augustus in de Bajes Buitenbios